Jesteś tutaj: Start
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
W 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Dbając o bezpieczeństwo cyfrowe uczniów nasza szkoła przystąpiła do akcji BDI.
W dniach 6 - 15.02.2023 r. na lekcjach informatyki uczestnicząc w kursach e-learningowych, uczniowie utrwalają i poszerzają wiedzę związaną z bezpiecznym korzystaniem z internetu.
Czwartoklasiści uczestniczą w kursie "Internetowa szkoła słonia Spacjusza", a uczniowie klasy ósmej w szkoleniu "Nie dla hejtu".
W sprawie marnowanie żywności mówi się wiele, ale to wciąż za mało. Dlatego też nasze Pierwszaki już wiedzą, że Jadłodzielnia to miejsce (zazwyczaj lodówka), do dzielenia się jedzeniem. To jeden ze sposobów na walkę z marnotrawieniem żywności. Jedzeniem można się dzielić każdego dnia i to działa. :)
18 stycznia br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu online pn. „Wpływamy na bezpieczeństwo”. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
Głównym celem spotkania było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, a także uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia w czasie zimowego wypoczynku.
> >
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „Sztuka emocji”, Pierwszaki oswajały strach. „… Bo strach ma różne oblicza i podobno wielkie oczy”. Pamiętajmy, że strach jest potrzebny jak każda inna emocja i chociaż ciężko się z nim polubić, to oswoić i zrozumieć jak najbardziej można, a nawet trzeba. Podczas realizacji tego zadania odkrywaliśmy muzykę i dźwięki pełne strachu. Zastanawialiśmy się dlaczego pewne dźwięki kojarzą nam się ze strachem, a inne nie? Czy istnieje uniwersalny dźwięk strachu? Odkrywając muzykę próbowaliśmy stworzyć dźwięk, który najbardziej pasuje do strachu. Porozmawialiśmy o naszych „strachach”, podzieliliśmy się nimi i postanowiliśmy przenieść nasz „strach” na kartkę papieru, bo przecież łatwiej oswoić, to co znane. Zrozumieliśmy, że strach dzielony z kimś ma nie takie wielkie oczy. Wiemy już też, że kiedy coś nas przeraża, to potrzebujemy marzeń, które uruchomią wielkie działania pełne emocji.
> >
Tym razem klasa 3 w dniu 12.01. udała się do wyjątkowego miejsca w Piszu jakim są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak pracują i doskonale sobie radzą osoby z niepełnosprawnościami. Każda z nich ma jakąś pasję, którą pielęgnuje codziennie. Było to niesamowicie cenne spotkanie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i za wielkie serca.
> >
Z pewnością wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają babcie i dziadkowie. Środa w świetlicy szkolnej poświęcona była tematyce tych dwóch specjalnych dni, które mimo zimna za oknem rozgrzały serca dzieci. Uczniowie oprócz pracy twórczej chętnie opowiadali za co kochają te ważne dla nich osoby. Niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych.
> >
Uczniowie klasy czwartej mieli okazję potrenować trudną sztukę autoprezentacji. Podjęli próbę autorefleksji, poszukując odpowiedzi na pytanie - czego doświadczają w swojej klasie? Następnie opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach i sposobach spędzania czasu wolnego. Zajęcia stały się okazją do uświadomienia sobie, jak wiele nas łączy oraz zrozumienia, jak mocno fascynuje innych coś, co dla nas jest nudne lub trudne. W szkole spędzamy bardzo dużo czasu, więc warto wiedzieć o sobie więcej.
> >
> >
W kalendarzu świąt nietypowych, 4 stycznia uważany jest za dzień spaghetti. W związku z tym dzieci przebywające tego dnia na świetlicy, miały możliwość ozdobienia gotowych szkiców słynnego dania wedle własnych pomysłów. Wspólnymi siłami stworzyliśmy gazetkę upamiętniającą ten dzień, która zawisła w gabinecie specjalistów.
> >
Czy znacie idealny przepis na pierniki? Każdy ma swój ulubiony. Dzisiaj - gdy czuć już zimę, a buzie naszych pierwszaków rumienią się na myśl o świętach - zabieramy się za pierniki! Ale nie takie tradycyjne z ciasta! Wykonujemy pierniki z tektury.
W tym okołoświątecznym czasie spotykamy się, aby być ze sobą i spędzić dobrze czas, czarując wspólnie atmosferę Świąt.
I tak właśnie tworzymy pierniki, inne niż zawsze, słuchamy przy tym dobrej muzyki i dużo się bawimy. Posłużą nam do zabawy i dekoracji.
> >
> >
Warzywa i owoce na co dzień!
Czy pamiętamy, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety dzieci, a także odgrywają dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju? Dostarczają bowiem organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w lekcji, podczas której uświadomili sobie, jakie cechy mają owoce i warzywa (oceniali je za pomocą zmysłu: wzroku, węchu, dotyku, smaku), jaką mają wartość odżywczą i jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja miała na celu zachęcić dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.
> >
W naszej szkole promuje się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W związku z tym podczas lekcjach techniki uczniowie klasy czwartej wykonali pacynkę pt. „Pan STOP”. Do jej wykonania potrzebowali drewnianej łyżki, kolorowego papieru, klamerek do bielizny oraz innych ozdób według własnego projektu.
Wszystkie pacynki miały spełniać funkcję edukacyjną, związaną z wychowaniem komunikacyjnym poprzez umieszczenie na nich znaków drogowych wraz z opisem.
W ten sposób uczniowie doskonalili swoją wiedzę ze znajomości znaków, zapamiętując ich kształty, kolory i znaczenie. Wszyscy zaangażowali się w wykonanie tego zadania. Na filmie publikujemy efekty ich pracy.
> >