Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. 

W 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 

Dbając o bezpieczeństwo cyfrowe uczniów nasza szkoła przystąpiła  do akcji BDI

W dniach 6 - 15.02.2023 r. na lekcjach informatyki  uczestnicząc w kursach e-learningowych,  uczniowie utrwalają i poszerzają wiedzę związaną z bezpiecznym korzystaniem z internetu.

Czwartoklasiści uczestniczą w kursie "Internetowa szkoła słonia Spacjusza", a uczniowie klasy ósmej w szkoleniu "Nie dla hejtu". 

W sprawie marnowanie żywności mówi się wiele, ale to wciąż za mało. Dlatego też nasze Pierwszaki już wiedzą, że Jadłodzielnia to miejsce (zazwyczaj lodówka), do dzielenia się jedzeniem. To jeden ze sposobów na walkę z marnotrawieniem żywności. Jedzeniem można się dzielić każdego dnia i to działa. :)

 

 

18 stycznia br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu online pn. „Wpływamy na bezpieczeństwo”. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Głównym celem spotkania było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, a także uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia w czasie zimowego wypoczynku.

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „Sztuka emocji”, Pierwszaki oswajały strach. „… Bo strach ma różne oblicza i podobno wielkie oczy”. Pamiętajmy, że strach jest potrzebny jak każda inna emocja i chociaż ciężko się z nim polubić, to oswoić i zrozumieć jak najbardziej można, a nawet trzeba. Podczas realizacji tego zadania odkrywaliśmy muzykę i dźwięki pełne strachu. Zastanawialiśmy się dlaczego pewne dźwięki kojarzą nam się ze strachem, a inne nie? Czy istnieje uniwersalny dźwięk strachu? Odkrywając muzykę próbowaliśmy stworzyć dźwięk, który najbardziej pasuje do strachu. Porozmawialiśmy o naszych „strachach”, podzieliliśmy się nimi i postanowiliśmy przenieść nasz „strach” na kartkę papieru, bo przecież łatwiej oswoić, to co znane. Zrozumieliśmy, że strach dzielony z kimś ma nie takie wielkie oczy. Wiemy już też, że kiedy coś nas przeraża, to potrzebujemy marzeń, które uruchomią wielkie działania pełne emocji. ❤️

 

Tym razem klasa 3 w dniu 12.01. udała się do wyjątkowego miejsca w Piszu jakim są Warsztaty Terapii Zajęciowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak pracują i doskonale sobie radzą osoby z niepełnosprawnościami. Każda z nich ma jakąś pasję, którą pielęgnuje codziennie. Było to niesamowicie cenne spotkanie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i za wielkie serca.

Z pewnością wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają babcie i dziadkowie. Środa w świetlicy szkolnej poświęcona była tematyce tych dwóch specjalnych dni, które mimo zimna za oknem rozgrzały serca dzieci. Uczniowie oprócz pracy twórczej chętnie opowiadali za co kochają te ważne dla nich osoby. Niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych.

 

Uczniowie klasy czwartej mieli okazję potrenować trudną sztukę autoprezentacji. Podjęli próbę autorefleksji, poszukując odpowiedzi na pytanie - czego doświadczają w swojej klasie? Następnie opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach i sposobach spędzania czasu wolnego. Zajęcia stały się okazją do uświadomienia sobie, jak wiele nas łączy oraz zrozumienia, jak mocno fascynuje innych coś, co dla nas jest nudne lub trudne. W szkole spędzamy bardzo dużo czasu, więc warto wiedzieć o sobie więcej. 🙂

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz ograniczenie telewizji.” ( Jim Trlease)
Pierwszaki podczas warsztatów z czytelnictwa wykazały się niezwykłą ciekawością świata. Opowiadały i obrazowały jakie „supermoce” posiadają dzięki temu, że Rodzice czytają im książki. To było niezwykłe doświadczenie. 🙂

 

W kalendarzu świąt nietypowych, 4 stycznia uważany jest za dzień spaghetti. W związku z tym dzieci przebywające tego dnia na świetlicy, miały możliwość ozdobienia gotowych szkiców słynnego dania wedle własnych pomysłów. Wspólnymi siłami stworzyliśmy gazetkę upamiętniającą ten dzień, która zawisła w gabinecie specjalistów.

 

Dzięki punktom uzbieranym w akcji Lidla "Szkoły pełne talentów", nasza szkoła otrzymała pakiet planszówek, które jeszcze bardziej urozmaicą uczniom czas spędzany na świetlicy.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zbieranie Talenciaków!
 

Czy znacie idealny przepis na pierniki? Każdy ma swój ulubiony. 🙂 Dzisiaj - gdy czuć już zimę, a buzie naszych pierwszaków rumienią się na myśl o świętach - zabieramy się za pierniki! Ale nie takie tradycyjne z ciasta! Wykonujemy pierniki z tektury.🙂 W tym okołoświątecznym czasie spotykamy się, aby być ze sobą i spędzić dobrze czas, czarując wspólnie atmosferę Świąt. 🙂 I tak właśnie tworzymy pierniki, inne niż zawsze, słuchamy przy tym dobrej muzyki i dużo się bawimy. Posłużą nam do zabawy i dekoracji. ❤️❤️

 

Gra w szachy przypomina wpatrywanie się w bezkresny ocean, gra w warcaby – spoglądanie w głąb bezdennej studni.
Marion F. Tinsley
 
Klasa 3 podczas zajęć postanowiła doskonalić umiejętność gry w szachy i warcaby. Celem tych zajęć była popularyzacja wśród uczniów tej królewskiej gry oraz nauka rywalizacji, pójścia na kompromis, a także aktywnego spędzania czasu wolnego. Zarówno zmagania warcabowe, jak i szachowe przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Emocji na sali gry nie brakowało, chociaż jest to dopiero ich początek przygody gry w szachy oraz warcaby. Uczniowie mają ogromną nadzieję, że w niedługim czasie będą mieć okazję do zagrania w turnieju.

"W kącie naszej sali
pięknie przystrojona,
panna choineczka
uśmiecha się do nas.
Na niej bombki, łańcuch,
lampki kolorowe.
Gwiazdeczki prześliczne,
złote i bajkowe.
Na jednej gałązce
piernikowe ludki,
a na innej siedzą
małe krasnoludki.
Pajacyk, kogucik,
maleńkie serduszka,
chrupiące ciasteczka,
pachnące jabłuszka.
Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince świecidełka
radośnie wieszają".
B. Forma
Chyba każdy się z nami zgodzi, że najpiękniejsze w grudniu są święta. Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania zielonego drzewka. Uczniowie klasy pierwszej z wielkim zapałem zabrali się do ozdabiania choinki w swojej sali. 🙂🎄

Warzywa i owoce na co dzień!

Czy pamiętamy, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety dzieci, a także odgrywają dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju? Dostarczają bowiem organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w lekcji, podczas której uświadomili sobie, jakie cechy mają owoce i warzywa (oceniali je za pomocą zmysłu: wzroku, węchu, dotyku, smaku), jaką mają wartość odżywczą i jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja miała na celu zachęcić dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców. smile

 

W naszej szkole promuje się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W związku z tym podczas lekcjach techniki uczniowie klasy czwartej wykonali pacynkę pt. „Pan STOP”. Do jej wykonania potrzebowali drewnianej łyżki, kolorowego papieru, klamerek do bielizny oraz innych ozdób według własnego projektu.

Wszystkie pacynki miały spełniać funkcję edukacyjną, związaną z wychowaniem komunikacyjnym poprzez umieszczenie na nich znaków drogowych wraz z opisem.

W ten sposób uczniowie doskonalili swoją wiedzę ze znajomości znaków, zapamiętując ich kształty, kolory i znaczenie. Wszyscy zaangażowali się w wykonanie tego zadania. Na filmie publikujemy efekty ich pracy.

 
WYCIECZKA SZKOLNA DO EŁKU
 
02 grudnia br. wybraliśmy się na wycieczkę do Ełku. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w kinie. Obejrzeliśmy nową produkcję Walta Disneya pt. „Dziwny Świat”. Będąc w Ełku musieliśmy koniecznie odwiedzić miejsce zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – Kolej na klocki. Bo przecież kto z nas w dzieciństwie nie bawił się klockami? Bezsprzecznie to jedna z najstarszych form zabawy, a zasada układania elementów z klocków nie zmienia się od lat. Należy pamiętać, że klocki to nie tylko narzędzie zabawy, to również element rozwoju dzieci i młodzieży oraz możliwość wspólnej zabawy. Przecież każdy z elementów jest inny, budowle praktycznie się nie powtarzają. W ten sposób dzieci i młodzież uczą się cierpliwości i koncentracji uwagi. Rozwijają się elementy logiki, motoryki czy też przestrzennego myślenia. Tego dnia postanowiliśmy również zagrać w szachy, co umożliwiła nam także Kolej na klocki. To był niesamowity dzień! Uczniowie klas 1-8 wrócili zmęczeni, ale pełni entuzjazmu. 😃

 

 

 

Zapewniamy uczniom opiekę medyczną

Międzynarodowy Konkurs 
Kangur Matematyczny


 

 

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2019 Prywatna Szkoła Podstawowa w Piszu. All Rights Reserved.